Nieurazowe obrzęki kończyn

nogi

Spuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dysfunkcji. Jeżeli nie znamy powodu zmian w elastyczności i jej kształcie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien także zebrać odpowiedni wywiad. Sporo chorób współistniejących może być powodem opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne.

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Niejednokrotnie ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie.

Osoby starsze często mają źle działający system termoregulacji. W ich przypadku nawet krótkotrwała ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem.

Choroby nowotworowe także mogą stwarzać opuchnięcia kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza ażeby dostać skierowanie na niezbędne badania. Źle działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Dlatego trzeba reagować prędko i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

https://krakow.bodymove.pl/wkladki-do-butow-sportowych-krakow/

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *