Zastosowanie krzemionki w kosmetykach

Krzemionka pochłania wilgoć, pot i sebum ze skóry, a także działa na skórę matująco. Charakteryzuje ją także niska komedogenność (nie zatyka porów). Wszystko to sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach pielęgnacyjnych do cery mieszanej i tłustej oraz preparatach przeciwłojotokowych i przeciwtrądzikowych. Preparaty z dodatkiem krzemionki nie są zalecane dla cery suchej, gdyż mogą prowadzić do przesuszenia z natury suchej skóry.

Krzemionka to również popularny wypełniacz w kosmetykach kolorowych. Pełni funkcję stabilizatora emulsji (np. kremów, podkładów). Przedłuża trwałość kosmetyków, zapobiega rozwarstwianiu. Wpływa na konsystencję zwiększając lepkość; nadaje „jedwabistą” konsystencję.

Krzemionka jest używana w kosmetykach pudrowych — pudrach, cieniach do powiek, różach, zwłaszcza tych mineralnych. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyków pudrowych, zwiększa przyczepność kosmetyku do skóry, ułatwia rozprowadzenie go na skórze, zapobiega zbrylaniu produktu. Matowi skórę, ma też zdolność rozpraszania światła, przez co optycznie wygładza nierówności, zmarszczki i załamania, ujednolica koloryt skóry.
Stosowana jest także w pastach do zębów – działa czyszcząca, ścierająco i polerująco na powierzchnię zębów.

Author: admin

1 thought on “Zastosowanie krzemionki w kosmetykach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *